Hem
Arkivbild. (Fabrizio Bensch / Reuters / TT NYHETSBYRÅN.)

Analyser: Uppriktig oro för ”kokade böcker”

Fingerprint Cards rasade över 30 procent efter att bolaget vinstvarnat för andra gången sedan i december och dessutom slopat utdelningen.

SvD Näringslivs Peter Benson tror att den halverade omsättningen endast kan bero på två saker: att Fingerprint övergivits av sina kunder eller att redovisningen inte stämmer. Den senare förklaringen bör ses i ljuset av ett antal faktorer – som den oseriösa huvudägaren, finanschefens avhopp och nyckelpersoners aktieförsäljningar, fortsätter han. ”Summan är så illa att man måste ta oron för ’kokade böcker’ på allvar.”

DN:s Birgitta Forsberg anser att Fingerprint nu är ett bolag i gungning och menar att ledningen varit alltför positiv till bolagets utveckling. ”Frågan är dock hur länge ledningen känt till marknadssituationen”, skriver hon.

Placeras Fredrik von Schantz menar att Fingerprints ledning visserligen inte är ensamma om att missa prognoser men konstaterar att en andra vinstvarning på så kort tid är allvarligt. ”Framgångarna för Fingerprint har kommit fort. Snabbare än bolaget möjligen lärt sig att hantera och dessutom på en marknad som förändrats i rasande fart”, skriver han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen