Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Abu Ghraib-rymningen

Antalet döda stiger efter anfall mot Irakfängelser

Av Thomas Sundgren
Publicerad: 22 juli 2013
ANNONS

Enligt irakiska myndigheter är dödssiffran efter anfallet mot två av landets fängelser nu uppe i 25 personer. Det var under söndagskvällen som anfallen i Taji och Abu Ghraib ägde rum. Tidigare uppgifter om en massiv flykt av fångar i samband med attackerna förnekas av myndigheterna.

ANNONS
Anfall avsedda att frita fångar
Washington Post
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Abu Ghraib-rymningenIrakAbu Ghraib

Irak stänger ökänt tortyrfängelse

Det beryktade fängelset Abu Ghraib i Bagdad har stängts av säkerhetsskäl efter en massrymning i fjol, meddelar Iraks justitiedepartement. Under diktatorn Saddam Husseins tid var fängelset en tortyrcentral. Efter USA:s invasion blev fängelset ökänt sedan bilder 2004 avslöjade hur amerikanska fångvaktare förgrep sig på fångar.

15 april 2014, 15.01