Hem
Sam Bankman-Fried gripen i Bahamas (Rebecca Blackwell / AP)

Bahamas försöker tvätta bort nedsvärtat kryptorykte

Bahamas drömde om att bli ett paradis för kryptobranschen, men kryptoimperiet FTX:s dramatiska kollaps har kastat en skugga över nationen. Nu kämpar Bahamas för att rädda sitt rykte och fortsatt kunna vara en kryptohubb, skriver Wired i ett reportage. Bland annat har de nyligen arrangerat sin första kryptokonferens, D3 Bahamas.

– Många människor anklagade orättvist Bahamas för vad som hände [...] Vi vet alla att det var traditionellt bedrägeri, säger Stefen Deleveaux, ordförande för Caribbean Blockchain Alliance.

FTX-grundaren Sam Bankman-Fried blev gripen i Bahamas i december 2022. Innan dess levde han ett lyxliv i landet och har i den pågående rättegången bland annat sagt att han hyrt privatplan för att flyga Amazonpaket till sin villa, skriver WSJ.

Höstens smartaste investering

Vi går mot en händelserik ekonomihöst. Är noteringsklimatet på väg att bli hett igen? Vad händer med bomarknaden när alla bundna lån löper ut? Och hur ska det gå för den historiskt svaga kronan?

Med Omni Ekonomi, Omnis systerapp, får du alla affärsnyheter du behöver på ett ställe. Lägg därtill dagliga aktieanalyser direkt i appen, kommentarer från hundratals experter, fördjupning och förklaring, samt upplåst innehåll från världens ledande medier. Och mycket mer.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen