(TT)

Bakgrund: Fifa är stormen som aldrig avtar

Den pågående krisen inom Fifa kommer inte som en överraskning för fotbollsälskare världen över. Nedan följer en redogörelse för några av de gångna årens turer.

FBI:s mutmisstankar

Katalysatorn för den aktuella konflikten var gripandet av flera Fifa-toppar under onsdagen efter misstankar om att mutor på över 150 miljoner dollar betalats ut. Totalt misstänks 14 personer.
Fifa påtalar samtidigt att den stundande ordförandeomröstningen samt mästerskapen i Qatar och Ryssland kommer att genomföras som planerat.

Maktstriden inom organisationen

I skuggan av mutanklagelserna förbereder sig Fifa för att rösta om vem som ska leda organisationen framöver. Vid sidan av Sepp Blatter, som styrt Fifa sedan 1998, utmanar Qatars Mohammed bin Hammam om posten.
Under våren har ett flertal kandidater hoppat av. Senast handlade det om ex-stjärnan Luis Figo som inte höll tillbaka med kritiken.
– Jag har blivit vittne till flera händelser, över hela världen, som borde få alla som vill att fotbollen ska vara fri, ren och demokratisk att skämmas, sa han i samband med avhoppet.

Garciarapporten

Redan innan onsdagens gripanden har det riktats flera mutmisstankar mot organisationen i allmänhet och valet av Ryssland och Qatar som VM-länder i synnerhet.
2012 anlitades den amerikanske statsåklagaren Michael J. Garcia för att granska anklagelserna. Det hela slutade dock med att den 350 sidor långa rapporten lästes av endast fyra personer samtidigt som ett friande utlåtande om slutsatserna publicerades. Därefter avgick Garcia.

Migrantarbetarnas situation i Qatar

Inför VM i Qatar har massiv kritik riktats mot såväl emiratlandet som Fifa, på grund av migrantarbetarnas utsatta situation. Bland annat skriver Amnesty: ”Fifa hävdar att deras mission är att bygga en bättre framtid. Men förberedelserna inför fotbolls-VM handlar för många om raka motsatsen”.

Bakgrund: Det här är Fifa

Är fotbollens världsorganisation som har fler anslutna medlemsländer än FN. Fifa består av sex medlemsorganisationer. En av dessa är Uefa.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen