Hem
(Darko Vojinovic / TT NYHETSBYRÅN)

Bara i Doboj kan hundratals ha omkommit

Bara i staden Doboj i Bosnien kan hundratals personer ha dött i översvämningskatastrofen, rapporterar SVT:s korrespondenter på plats.
Den officiella dödssiffran för Doboj med omnejd är 30-40 döda, men enligt de personer SVT har varit i kontakt rör det sig om betydligt högre dödssiffror.
Doboj ligger invid floden Bosna som har svämmat över efter de kraftiga regnen. Vattnet steg med fem-sex meter och nådde upp till andra våningen på många hus.
– Det ser ut som en krigszon här, allt är fullt med lera. Det är nu, när vattnet börjar dra sig tillbaka, som man verkligen förstår vidden av katastrofen, berättar SVT:s korrespondent Christian Catomeris.

Doboj:

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen