Hem
Huset där mordet i Knutby skedde. Arkivbild. (Björn Larsson Ask / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Barnflickan om tiden i Knutby: ”Helt förskjuten”

Hon dömdes för mord och mordförsök till rättspsykiatrisk vård i det uppmärksammade Knutbyfallet 2004. Nu berättar kvinnan, som kallats barnflickan, om tiden i den frikyrkliga församlingen i ett brev till Uppdrag Granskning.

I brevet beskriver barnflickan att hon blev utfryst i församlingen och hävdar att Åsa Waldau, även känd som ”Kristi brud”, var drivande i att hålla henne isolerad.

“Det var bara jag i församlingen som var den fördömda, utan möjlighet till benådning. Helt förskjuten. Djävulens redskap. Min plats var i helvetet”, skriver hon.

Åsa Waldau vill inte kommentera de specifika uppgifterna från barnflickan, men skriver i ett eget brev till UG att hon på den tiden trodde att hon gjorde rätt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen