Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Evan Vucci / AP)
Valet i USA • Reaktioner på valet

Betssons odds pekar mot Trump: ”Brukar vara träffsäkra”

Av Nicholas Tsakonas, Omni Ekonomi
Publicerad: 5 nov. 2024
ANNONS

Enligt Betssons odds är Trump kvällens favorit i presidentvalet. Bettingbolagets vd Pontus Lindwall säger till DI TV att favoritskapet har svängt fram och tillbaka sedan det blivit möjligt att spela på valet, men att Trump sprungit ifrån mot slutet.

– Det brukar vara ganska träffsäkert att titta på odds, undantaget är 2016, då var vi ganska fel ute, svarar han på frågan om hur mycket man kan förlita sig på siffrorna.

Oddsen hos Betsson ger 1,65 gånger pengarna för en Trumpseger, och 2,3 gånger pengarna för en vinst för Kamala Harris.

ANNONS
Betssons vd: Harris var favorit när Biden hoppade av
Dagens Industri  · Ofta betalvägg
Oddsen hos Polymarket prisar in en Trumpseger till 62,9 procent
polymarket.com
Annons
Vi tänker på pension varje dag, så att du inte behöver det
Nordea Private Banking
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Valet i USAReaktioner på valetBetssonBettingAmerikansk politikUSANordamerika

Svantesson till USA inför maktskiftet: ”Tullar urdåligt”

Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) är på väg till USA för att skapa sig en bild av hur det kommande maktskiftet kan komma att påverka Sverige, skriver GP.

7 december 2024, 17.41
Elisabeth Svantesson.

Starmer: Vi väljer inte mellan USA och Europa

Att Storbritannien måste välja antingen Europa eller USA när det kommer till stärkta samarbeten är felaktigt. Det säger premiärminister Keir Starmer i samband med en formell middag, skriver brittiska medier.

3 december 2024, 11.09
Storbritanniens premiärminister Keir Starmer.

Amerikaner undviker att prata politik på Thanksgiving

De flesta amerikaner, 71 procent, tänker undvika att prata politik under Thanksgivinghelgen som just nu pågår i USA. Det visar en opinionsmätning från CBS News/YouGov.

28 november 2024, 08.50
Vivian Zayas och hennes syster Alexa förbereder Thanksgiving-middag.

Christine Lagarde: Vi måste förhandla med Trump

Europas politiker måste förhandla med USA och inte hämnas för att förhindra ett eskalerande handelskrig, säger ECB-chefen Christine Lagarde i en intervju med Financial Times.

28 november 2024, 07.40
ECB-chefen Christine Lagarde i diskussion med Donald Trump under ett G7-mötet i juni 2018.