Blatter besviken över att inte bli hörd
Sepp Blatter är ”besviken” över det officiella beskedet att han stängs av i 90 dagar. I meddelandet, som sprids av flera medier, påpekar han och hans representanter att Fifas etikkommitté inte följde sina egna regelverk för etik och disciplin – som stadgar att man har rätt att ge sin syn på saken.
”Vidare baserade etikkommittén sitt beslut på ett missförstånd”, meddelar Blatters representanter och poängterar att Fifa-presidenten ännu inte åtalats för något.
”President Blatter ser fram emot möjligheten att presentera bevis som kan förevisa att han inte var inblandad i några oegentligheter, något kriminellt, eller något annat”.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen