Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
Fotbollens silly season

Blåvitts succéspelare kan hamna i Bundesliga

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 26 nov. 2015
ANNONS

Gustav Engvall hade en succéartad avslutning på årets allsvenska säsong. Men något SM-guld med IFK Göteborg blev det inte och nu kan Engvall vara förlorad för klubben. Enligt uppgifter till GT är den tyska Bundesligaklubben FC Augsburg intresserade av 18-åringen och väntas fatta ett beslut om huruvida man ska lägga ett bud på honom eller inte inom de närmaste veckorna.

ANNONS
Sportchefen: ”Inget som har hamnat på mitt bord ännu”
Expressen
Silly Season
live · Aftonbladet
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Fotbollens silly seasonFotbollGustav EngvallBundesligaIFK GöteborgFC Augsburg

Premier League krossar det tidigare utgiftsrekordet

Under sommaren har de engelska klubbarna i den högsta fotbollsserien Premier League satt sprätt på motsvarande 45 miljarder kronor. Det är både betydligt mer än förra sommaren och ett nytt rekord, skriver flera medier.

2 september, 14.09
Newcastle-supportrar.

Uppgift: Fernandez går till City i jätteaffär

Den argentinske mittfältaren Enzo Fernandez lämnar av allt att döma Chelsea för Manchester City på transferfönstrets sista dag. Enligt uppgifter till journalisterna David Ornstein och Fabrizio Romano handlar det om en jätteaffär värd över 1,5 miljarder kronor.

1 september, 22.21
Enzo Fernandez under en match i maj.

Quaison flyttar hem – för spel i division fyra

Den tidigare landslagsanfallaren Robin Quaison flyttar hem till Sverige, skriver Fotbollskanalen. 32-åringen slog igenom i AIK men den här gången är det division fyra och Rinkeby United som väntar.

1 september, 22.07
Robin Quaison under en match med Sverige 2023.

Öis målspruta säljs till Schweiz i jätteaffär

Örgryte säljer sin skyttekung Noah Christoffersson till FC Thun i Schweiz, skriver Göteborgsklubben på sin hemsida.

1 september, 16.45
Örgrytes Noah Christoffersson jublar efter 1–0 under fotbollsmatchen i Allsvenskan mellan Örgryte och AIK den 8 augusti.