Händelserna i Bosnien kopplas i förlängningen till sprängdådet mot bostadsbolaget Victoria Park förra julaftonen. (Johan Nilsson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Bomber till dåd i Malmö stoppades i Bosnien

Bosnisk specialpolis gjorde ett tillslag mot en Malmöbo som var på väg att korsa gränsen till Kroatien – på väg till Malmö med två fjärrstyrda bomber i bilen. Det rapporterar Sydsvenskan.
Enligt tidningen var bomberna del av en plan där en 34-årig före detta gängledare i Malmö skulle mördas.
De är involverade i den konflikt som eskalerade efter bombdådet mot bostadsbolaget Victoria Park, julafton förra året. Efter det har ett stort antal sprängdåd skett i Malmö.
En 47-årig man som sitter i fängelse i Belgien kopplas till den motsatta sidan av konflikten och enligt uppgifter till tidningen var han ute efter 34-åringen på grund av en skuld på en halv miljon kronor.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen