”Bulletin: Tidning utanpå – tankesmedja inuti”
Nya sajten Bulletin utmanar Dagens Nyheter om epitetet ”malligast” i Mediesverige. Det konstaterar Expressens Karin Olsson i en krönika efter premiären i går.
Projektet har kallats ”högersajt” i medierapporteringen, men definieras av personerna bakom som en dagstidning med objektiv journalistik och en liberalkonservativ ledarsida.
”Än så länge framstår Bulletin mest som en dagstidning utanpå, och en tidskrift eller tankesmedja inuti”, skriver Olsson, som samtidigt beskriver det som djärvt att konkurrera med Svenska Dagbladet om titeln liberalkonservativ.
Aftonbladets Åsa Linderborg frågar sig vad de många namnkunniga skribenterna ska skriva i Bulletin som de inte fått utlopp för i SvD, GP eller Expressen. Hon sammanfattar premiären som ”mer ängslig än kaxig”, med väntade ämnen i en ”stel och tråkig, närmast livlös” förpackning.
DN:s Martin Jönsson tycker att det fortfarande inte går att veta vad Bulletin är – trots att sajten nu har lanserats. Han beskriver innehållet såhär långt som kolumner blandade med ett ”ett magert hopkok av halvgamla nyhetsämnen” – och beskriver samarbetet med analyssajten Project Syndicate som det mest spännande med projektet.