Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kristen Wiig.
Kristen Wiig. (Jordan Strauss / TT / NTB Scanpix)
Nöje & kultur

Byte av kön nytt grepp vid nyinspelningar

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 23 juli 2015
ANNONS

I den nya versionen av Ghostbusters jagar Kristen Wiig, Melissa McCarthy, Kate McKinnon och Leslie Jones spöken medan receptionisten spelas av superhjälteskådisen Chris Hemsworth. Som i fler andra nya filmer används taktiken att vända på könsrollerna. Så kallad gender-swapping är ett bra och fräscht grepp tycker filmkritikern Jane Magnusson.
– Synd att det inte var kvinnor i de rollerna från början. Det verkar som kvinnor börjar ta den plats som jag har längtat efter sen jag började se på film när jag var liten. Förhoppningsvis kommer trenden att börja röra sig till att gälla även bakom kameran, säger hon till TT.

ANNONS
I stället för en man ska Noomi Rapace ska spela sju roller i ”What happened to Monday”
TT
Här är stjärnorna i nästa Ghostbusters
bakgrund · jezebel.com
Annons
Planerar du julbord i år? Elite Hotels har julbord med övernattning och frukost på 15 hotell i Sverige
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Film & tvNoomi RapaceJane MagnussonKristen WiigMelissa McCarthy