Hem
Arkivbild, sjukhusvård. (Bertil Ericson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Byxor kostade 10 000 – landstinget stoppar avtal

Sedan SVT Nyheter Stockholm och Dagens Nyheter avslöjat att Stockholms läns landsting, SLL, lagt enorma summor på så kallade förbrukningshjälpmedel – bland annat bandage, kompressionsstrumpor, byxor och tröjor – säger landstinget nu upp avtalet i förtid.
Det uppger SLL i ett pressmeddelande.
Avtalet som skulle löpt till 2020 avslutas nu istället 2018.
”Hälso- och sjukvårdsförvaltningen och leverantören av förbrukningshjälpmedel har under en längre tid haft en dialog eftersom vi haft olika syn på hur avtalet ska tolkas. Dialogen har lett fram till att vi enats om att avtalet upphör i förtid genom att vi tecknar ett avslutsavtal”, säger Barbro Naroskyin, hälso- och sjukvårdsdirektör enligt pressmeddelandet.
Enligt avtalet har landstinget bland annat fått köpa strumpor för 6 000 kronor och byxor för närmare 10 000 paret.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen