Hem
Montage (TT)

Chef hotar personal betala 12 500 om kvitto glöms

Platschefen på ett Espresso House-café har hotat personalen att ur egen ficka betala böter på 12 500 kronor om Skatteverket upptäcker att man missat att fråga om kunden vill ha kvitto, skriver Aftonbladet. Enligt chefen finns det en risk att Skatteverket gör oanmälda kontroller och har därför flera gånger hotat de anställda att de själva får betala böterna för eventuella misstag som myndigheten noterar.

Robin Wilhelmsson, pressansvarig på Espresso House, säger att företaget värnar om sina anställda och att uppgifterna är ”fullständigt oacceptabelt”.

– Anställda ska inte under några omständigheter behöva betala eventuella straffavgifter, det är inte så vi arbetar och det är inte så vi behandlar våra anställda.

Läs också

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen