Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(BRENDAN MCDERMID / TT NYHETSBYRÅN)
Terrordådet i Benghazi 2012

Clintons mejl efter attacken: ”Har vi överlevt?”

Av Peter Johansson
Publicerad: 23 mars 2015
ANNONS

Hillary Clinton har överlämnat 300 mejl till den kommitté som granskar terrordådet i Benghazi. Vid tillfället – september 2012 – var Clinton USA:s utrikesminister. Korrespondensen visar att Clinton noga följde den hårda kritik hon utsattes för efter attacken. Sedan republikanska kongressledamöter utsatt en tjänsteman för hård kritik så mejlade Clinton till en medarbetare:
”Har vi överlevt dagen?”
Terrordådet i Benghazi väntas får förnyad aktualitet i debatten ifall Hillary Clinton offentliggör att hon ställer upp i presidentvalet.

ANNONS
Clintons mejlkorrespondens beskrivs som kortfattad
NY Times
Attacken i Benghazi 2012
bakgrund · Wikipedia (en)
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Terrordådet i Benghazi 2012USANordamerika Hillary ClintonLibyenMellanöstern

Misstänkt gripen och förd till USA – efter 14 år

En av nyckelfigurerna i terrorattacken mot USA:s konsulat i libyska Benghazi 2012 har gripits, uppger amerikanska myndigheter.

7 februari, 00.39
Bild från det amerikanska konsulatet i Libyen efter terrordådet.

Utpekad hjärna bakom dåd i Benghazi frias från mord

Ahmed Abu Khattala som pekats ut som hjärnan bakom terrorattacken mot USA:s konsulat i libyska Benghazi frias från de allvarligaste åtalspunkterna om mord, skriver internationella medier.

28 november 2017, 22.43
Teckning visar Ahmed Abu Khattala i rättegångssalen.

Transformers-regissören kan skada Clintons chanser

I januari har actionregissören Michael Bays nya film ”13 hours: The secret soldiers of Benghazi” premiär. Filmen tar upp attacken mot den amerikanska ambassaden i Benghazi i Libyen 2012. Trailern har just släppts. Den kritiseras för att ge en falsk bild av befolkningen som ”fanatisk” rapporterar The Guardian. Filmen kan komma att skada Hillary Clintons presidentkampanj. Hon var utrikesminister vid tiden för terrordådet. Clintons republikanska motståndare kritiserar henne hårt för hur hon agerade i samband med händelserna.

23 oktober 2015, 14.23
Från trailern, Bay, Clinton

Clinton grillades i elva timmar – undvek bråk

Republikaner i den amerikanska kongressen ville pressa Hillary Clinton på hennes ansvar som utrikesminister för en händelse 2012, där fyra amerikanska diplomater i Libyen dödades i en terrorattack. Men efter elva timmars förhör gick Clinton därifrån helskinnad, rapporterar de flesta medier. Det var dålig stämning i kongressen, med republikaner som försökte irritera Clinton och demokrater som påtalade att den långdragna processen kostade skattepengar. Men någon riktig konflikt blev det inte. – Det är djupt olyckligt att något så allvarligt som det som hände i Benghazi ska kunna användas i partipolitiskt syfte, sade Clinton själv.

23 oktober 2015, 08.41
Clinton under förhöret.