Dansk media hyllar Zlatan – dissar Bendtner
Nästa vecka möts Sverige och Danmark för att göra upp om vem som förtjänar en EM-biljett. SportExpressen skriver att tonen i dansk media har förändrats efter att svenske PSG-stjärnan Zlatan Ibrahimovic visat slående form i går.
Danska Ekstrabladet beskriver anfallaren som ”skrämmande” och BT jämför med den egna stjärnan Nicklas Bendtner. ”Harmlöse Bendtner: Noll skott, noll mål, noll poäng”, lyder budskapet.
Sportbladet jagar ett möte med den nu medieskygge Bendtner. Men i stället för intervju blir det ett tidsdokument. Bendtner var det stora danska fotbollshoppet och var 2009 Arsenals guldkalv. Sedan följde skandaler och skador.
Sportbladet är i Wolfsburg där Bendtner spelar. På en vietnamesisk restaurang får tidningen till slut ett citat av dansken:
– Jag har väldigt stora förväntningar på mötena med Sverige, säger han.