Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild, Thomas Östros.
Arkivbild, Thomas Östros. (TT)
Svenska skulderna

”Det finns en respekt för svensk ekonomi”

Av Robert Triches
Publicerad: 2 dec. 2015
ANNONS

Utomlands finns det en ”respekt och beundran” för svensk ekonomi. Men det finns också en utbredd oro över svenskarnas skuldsättning.
Det berättar Thomas Östros, tidigare socialdemokratisk minister och numera Nordisk representant i Internationella valutafonden, IMF, i en intervju med Affärsvärlden.
– Det är en av de största strukturfrågorna som Sverige har att ta itu med. Den ligger bakom flera av de problem vi ser. Det skapar dåligt fungerande arbetsmarknader när människor inte kan flytta dit jobben finns. Men den skapar också hög skuldsättning eftersom det är sådan brist på bostäder så att priserna drivs upp, säger han i intervjun.
Nästa år kommer IMF:s stora Sverigerapport.

ANNONS
”Det finns en respekt för svensk ekonomi”
Affärsvärlden

Tidigare

Washington nästa för Östros (26/2)
Svenska Dagbladet
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska skuldernaThomas ÖstrosIMF, Internationella valutafondenWashington DCUSA

Enorm ökning av ärenden hos Kronofogden efter ny lag

Sedan en lagändring 2022 har 17 procent av Försäkringskassans återkrav gått till Kronofogden, jämfört med två procent innan, rapporterar TV4 Nyheterna.

22 oktober, 19.35
Illustrationsbild.

Kronofogden: Digitala vårdfakturor slår mot äldre

Digitala fakturor från vården är en av de stora orsakerna till att personer över 65 år hamnar hos Kronofogden. Det rapporterar P4 Gävleborg.

21 september, 10.41
Genrebild.

Färre unga ansöker om skuldsanering – minskat 32 procent

Färre ansökte om skuldsanering under första halvan av 2026 jämfört med samma period i fjol, visar siffror från Kronofogdsmyndigheten som TT tagit del av. 17 475 personer skickade in en ansökan i år, vilket är en minskning med 773 personer.

15 september, 08.04
Arkivbild

Kraven till Kronofogden minskar brett – utom bland äldre

Färre krav skickas till Kronofogden, men bland personer över 65 år minskar antalet berörda knappt alls, uppger myndigheten. Under första halvåret minskade antalet krav med runt tio procent, medan kravbeloppet sjönk drygt 15 procent till 13 miljarder kronor.

8 september, 07.18

Pensionär med plånbok och sedlar. Illustrationsbild.