Digitala nationella prov försenas till 2023
Att alla nationella prov ska skrivas på dator ska få stopp på att de sprids mellan elever före provtillfällena. Men nu försenas förändringen med ett år och sker först 2023.
Skälet anges vara att många skolor har svårt att hinna uppfylla de tekniska kraven och behöver mer tid att förbereda sig.
– Det vore oansvarigt att lansera digitala nationella prov som inte är noggrant testade i sitt sammanhang, säger Skolverkets projektledare Karin Hector-Stahre i ett pressmeddelande.
En målsättning är också att lätta lärarnas arbetsbörda då hantering av proven tar mycket av lärarnas tid, skriver TT.
Tidigare
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen