Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
DN:s VD Gunilla Herlitz och chefredaktör Peter Wolodarski.
DN:s VD Gunilla Herlitz och chefredaktör Peter Wolodarski. (TT)
DN:s ”frysbox”

DN:s ”frysbox” för oönskade anställda kostade 30 miljoner

Av Robert Triches
Publicerad: 24 mars 2015
ANNONS

I reportageserien ”Flexibilitetens pris” granskar tidningen Journalisten villkoren för journalister i tider av neddragningar och uppsägningar. I ett reportage berättas den bisarra historien om ”frysboxen” på DN, ett kostsamt tilltag som facket menar var till för att driva äldre och mångåriga medarbetare att säga upp sig själva. De anställda fråntogs sina arbetsuppgifter, omplacerades utanför sin tidigare arbetsplats, skars av från mejl och arbetsverktyg och sattes på meningslösa uppgifter som aldrig ledde någonstans.
De utpekade ansvariga för ”frysboxen”, DN:s ledning, tillbakavisar uppgifterna som partiska.
”I allt väsentligt är artikeln i Journalisten en partsinlaga. Den innehåller felaktigheter och spekulationer som saknar förankring i verkliga förhållanden”, skriver Magnus Janson, personaldirektör Bonnier News i ett mejl.
Nyligen förlikades Dagens Nyheter och åtta journalister som sagts upp i strid mot turordningsreglerna, efter en förberedande förhandling i Arbetsdomstolen.

ANNONS
”Lågt räknat handlar det om 30 miljoner kronor”
www.journalisten.se

Tidigare:

Journalistförbundet stämmer Dagens Nyheter
www.dagensmedia.se
Omplacerade medarbetare tillbaka i DN-skrapan
www.dagensmedia.se
Stort raseri mot DN:s ledning: "Jag blev helt chockad"
www.dagensmedia.se
Journalistklubben: DNs anseende kan skadas
journalisten.se
Prisade redigerare sägs upp från DN
journalisten.se
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt från 661 kr/natt
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
DN:s ”frysbox”Dagens NyheterPeter WolodarskiGunilla HerlitzMedia & reklamJournalistförbundet

Wolodarski: ”Smärtsam neddragningsprocess”

Efter att tidningen Journalisten i flera månader försökt få DN:s chefredaktör Peter Wolodarski att ställa upp på en intervju om den så kallade ”frysboxen”, publicerade tidningen i går ett videoklipp där DN-chefen flyr tidningens frågor under Almedalen. Efter händelsen fick tidningen till slut en telefonintervju med Wolodarski. – Det stod klart ganska så snart att det inte blev bra alls, och att de hade hamnat i kläm. Hela neddragningsprocessen var väldigt smärtsam för oss. Vi försökte ganska så omgående när det stod klart, att skapa en bättre situation, för dem och för företaget, för att kunna arbeta framåt, säger Wolodarski. Enligt Journalistens uppgifter från DN:s medarbetare innebar ”frysboxen” att tolv journalister placerades separat från övriga redaktionen och i princip mobbades till uppsägning av ledningen. I intervjun beklagar Wolodarski återigen att medarbetare hamnade i vad han kallar ”ett jobbigt läge”.

3 juli 2015, 10.08

Efter avslöjandet: Här flyr DN-chefen frågorna

I våras avslöjade tidningen Journalisten att Dagens Nyheter slussat oönskade medarbetare till vad som liknats med en ”frysbox”, där de fick utföra mindre kvalificerade uppgifter. Sedan dess har Journalisten sökt DN:s chefredaktör Peter Wolodarski för en intervju, utan framgång. Under den pågående Almedalsveckan passade man därför på att söka upp Wolodarski i DN-tältet. Vid närmandet valde han dock att fly från platsen, vilket fångats på film av Journalisten.

2 juli 2015, 15.51