Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Man i rasmassorna.
Man i rasmassorna. (Mosa'ab Elshamy / AP)
Jordskalvet i Marocko

Dödstalet fortsätter stiga – 2 862 bekräftat döda

Av Isabelle Nordström, Joel Malmén
Publicerad: 11 sep. 2023. Uppdaterad: 11 sep. 2023
ANNONS

Dödssiffran i Marocko fortsätter att stiga och på måndagskvällen hade 2 862 personer bekräftats döda. Det rapporterar AFP med hänvisning till landets inrikesdepartement.

2 562 personer har skadats efter den kraftiga jordbävningen som skedde i Atlasbergen söder om Marrakech natten mot lördagen. Tre dygn efter skalvet kämpar räddningstjänsten mot klockan för att hitta fler överlevande.

På måndagen anlände de första internationella hjälparbetarna från Spanien och Storbritannien för att delta i räddningsarbetet.

ANNONS
Dödssiffran har skrivits upp flera gånger under måndagen
AFP  · Ofta betalvägg
Boende: ”Det är en katastrof – hjälpen är inte tillräcklig”
AP  · Ofta betalvägg
Har accepterat utlandshjälp från fyra länder
www.theguardian.com
Grannen och rivalen Algeriet häver flygförbud
www.africanews.com

Direktrapporteringar

CNN
live · CNN
BBC
live · BBC
Sky News
live · Sky News

Epicentrum i Ighil

karta
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Jordskalvet i MarockoMarockoAfrika

Sista strimman hopp i skakat Marocko: ”Behöver tält”

Räddningshundar söker fortfarande igenom rasmassorna efter jordbävningskatastrofen i Marocko i fredags.

13 september 2023, 22.17
Människor och hundar söker igenom rasmassorna.

Han återvände till hembyn efter skalvet: ”Vill gråta”

Hjälpinsatsen efter förra veckans jordskalv i Marocko tycks ha ökat i styrka under onsdagen, skriver nyhetsbyråer. Boende i de flesta drabbade områden har fått mat och vatten, och majoriteten av de gigantiska stenblock som blockerat branta vägar i bergen har röjts bort.

13 september 2023, 14.00
Människor betraktar förstörelsen efter jordbävningen.

Antalet döda i Marocko närmar sig 3 000

På tisdagseftermiddagen hade dödstalet efter jordskalvet i Marocko stigit till 2 901, rapporterar Reuters. Samtidigt skrevs antalet skadade upp med mer än det dubbla till 5 530, enligt statlig tv.

12 september 2023, 15.46
Ett offer begravs.

Ilska när hjälpen dyker upp – tre dagar efter skalvet

När jordbävningen natten mot lördagen skakade byn Tnirte i Atlasbergen flydde Mohamed Abarada ur huset i panik med sin nio månader gamla dotter. Hans mamma, hustru och nioåriga dotter blev kvar i rasmassorna. Det skriver New York Times.

12 september 2023, 10.23