Dreamworks gör film av ny bok om ”Militärligan”
Anders Roslund och Stefan Thunbergs roman ”Björndansen” ska bli film. Det är filmbolaget Dreamworks som har köpt rättigheterna till boken, skriver The Wrap.
”Made in Sweden”, som den heter på engelska, handlar om den så kallade Militärligans framfarter under 1990-talet. Ligan bestod av reservofficerare och medlemmar ur hemvärnet som bland annat rånade värdetransporter och vapenförråd.
– Vi blev djupt gripna av den otroliga historien i ”Made in Sweden” och golvade av faktumet att den är inspirerad av verkliga händelser, säger Dreamworks produktionschef Holly Bario till The Wrap.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen