Hem
Ett massivt oväder med regn och åska drog in över Sverige på onsdagen. Här Bergsätter i Motala. (Jeppe Gustafsson/TT / TT Nyhetsbyrån)

Efter 40 000 blixtar och regnkaos: Sol och moln

Gårdagens vädervarning för skyfall är ett minne blott, och efter regnet kan det komma lite sol – och moln – i de södra delarna av landet på torsdagen. Det enligt SMHI:s prognos.

Onsdagens oväder resulterade i minst 40 000 blixtar och en hel del regn på kort tid.

52 mm uppmättes i Säffle enligt SMHI, och uppgifter om runt 60 mm förekommer i Jönköpingsområdet – då från privatpersoner som mätt, skriver nyhetsbyrån.

Gårdagens regn har mattats av och i västra Götaland kan det bli en del kraftiga skurar även i dag. Det kan även bli några skurar i Svealand, och i mellersta och norra Norrland på torsdagen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen