Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Emil Forsberg.
Emil Forsberg. (Christine Olsson/TT)
Herrarnas Nations League 2022

Emil Forsberg: ”Gäller att ha tålamod – vi lär oss”

Av Linnea Järkstig
Publicerad: 6 juni 2022
ANNONS

Lagkapten Emil Forsberg backar sin förbundskapten Janne Andersson som trots att han hade möjligheten att göra taktiska drag höll fast vid sin linje – och sitt mål om att bli bättre på sikt.

Till TT säger lagkaptenen att ”det gäller att ha tålamod” och att de har lärt sig saker både efter vinsten mot Slovenien (0–2) och gårdagens förlust mot Norge (1–2).

– Vi vill vinna varje match och det bästa hade varit om allt sitter till hundra procent men det gör det inte, det kommer ta lite tid, men samtidigt gör vi bra saker också, det måste vi ta med oss, säger Forsberg.

Viktor Claesson tycker däremot att landslaget inledningsvis var alldeles för försiktigt.

– Vi ska kunna gå ut mer aggressivt mot Norge hemma än vad vi gör.

ANNONS
Emil Forsberg: ”Vi måste våga gå upp och sätta lite press ibland, det är trots allt vi som spelar hemma”
TT
Jannes ilska efter förlusten: ”Är helt fruktansvärt”
Sveriges Television
Haalands anklagelse mot Milosevic i natt: ”Han kallade mig hora”
Expressen
Haaland sänkte Sverige med dubbla mål
Aftonbladet
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Herrarnas Nations League 2022Emil ForsbergFotbollNations League i fotbollViktor ClaessonJanne Andersson

Skadedrabbad blågul trupp – Gyökeres ensam anfallare

Svenska herrlandslaget i fotboll är ett skadedrabbat gäng och i truppen finns bara en renodlad forward. Den som får huvuduppdraget att göra de svenska målen är Sporting Lissabons anfallare Viktor Gyökeres, som har inlett säsongen starkt.

6 oktober 2024, 14.46
Viktor Gyökeres gör sin målgest efter ett mål mot Estland.

Spanien Nations League-mästare efter straffdrama

Inhopparen Dani Carvajal blev stor hjälte när Spanien säkrade segern i Nations League i fotboll mot Kroatien. Finalen var mållös efter såväl full tid som förlängning. Väl i straffläggningen slog Carvajal straffen som betydde 5–4 till Spanien, sedan spanske målvakten Unai Simón stått för två räddningar.

19 juni 2023, 00.12
Dani Carvajal slår in den avgörande straffen.

Conte: Kulusevski spelade skadad mot Slovenien

Tottenhams chefstränare Antonio Conte är kritisk till att Dejan Kulusevski fortsatte ute på planen i Nations League-matchen mot Slovenien trots att han hade skadat sig, skriver Sky Italia.

12 oktober 2022, 13.16
Dejan Kulusevski.

Gerhardsson till Andersson: Vet att det kan vara ensamt

Damlandslagets förbundskapten Peter Gerhardsson visar sitt stöd för herrlandslagets förbundskapten Janne Andersson sedan herrlandslaget åkt ur B-divisionen i Nations League, rapporterar SVT Sport.

28 september 2022, 18.27
Peter Gerhardsson/Janne Andersson.