Ett larm i kvarten i regnigt Halland: ”Det kommer att komma ännu mer i morgon”
Samtalen strömmar in till räddningstjänsten i Halland i spåren av ovädret ”Hans”. Man har bemannat upp med fem extra personer och trycket är högt, men just nu hanterbart.
– Vi har ändå ungefär ett larm i kvarten, säger Pär Härdemark vid räddningstjänsten, till Hallands Nyheter.
Medan SMHI nedgraderat ett antal röda varningar ligger den röda varningen för höga flöden fortfarande kvar för Hallands och delar av Kronobergs län under både tisdag och onsdag.
– Där det redan kommit mycket kommer det att komma ännu mer i morgon, säger meteorologen Johan Groth till Expressen.
Enligt GP väntas den regnmängd som vanligtvis faller i hela augusti i Göteborg överskridas inom loppet av tre dygn.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen