Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
 Ulrika Rogland. Arkivbild.
Ulrika Rogland. Arkivbild. (Johan Nilsson/TT / TT Nyhetsbyrån)
Ättiksfallet i Eslöv

Expert: ”Kan aldrig vara nog långa straff”

Av Tor Gasslander
Publicerad: 7 mars 2024
ANNONS

Straffen för de två föräldrar från Eslöv som i dag dömdes till åtta års fängelse för att bland annat ha tvingat sin dotter att dricka ättika är för låga, säger Ulrika Rogland, advokat och expert på brott mot barn, till Sydsvenskan.

– Det är långa straff. Men det kan aldrig vara nog långa straff när man gjort något så fruktansvärt mot ett barn. Straffen kunde klart ha varit längre. Åklagaren yrkade på tio år och det tycker jag var rimligt.

De två föräldrarna nekar till brott och väntas överklaga tingsrättens dom.

ANNONS
Rogland: Svårt att styrka att föräldrarna försökte döda flickan
Sydsvenskan  · Ofta betalvägg
Pressmeddelande från tingsrätten
www.domstol.se
Rättegången omfattade 21 dagar och ett femtiotal vittnen
Sveriges Television
Föräldrarna bedöms inte vara psykiskt sjuka (21 februari)
Sveriges Radio
Flickan har tagits om hand om uppges må bättre (28 januari)
Sveriges Radio
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ättiksfallet i EslövEslövSkåne länBrottby SK

Ättiksskadade flickan får fördubblad ersättning

Den flicka i Eslöv som ättiksförgiftades av sina föräldrar får fördubblad så kallad kränkningsersättning, från 450 000 kronor till 900 000 kronor. Det har Brottsoffermyndigheten beslutat, rapporterar flera medier.

9 juni 2025, 10.28
Leksaker i trädgården där flickan bodde med sin familj i en ort i Eslövs kommun. Arkivbild från 2023.

Hård kritik mot Eslöv efter ättiksfallet: ”Misslyckande”

Eslövs kommun får hård kritik för hur två uppmärksammade ärenden som rör utsatta barn hanterats, rapporterar flera medier. Det gäller fallet där en flicka skadades svårt när hon tvingades att dricka ättika, samt ett ärende där en liten pojke dödades av sin pappa.

5 mars 2025, 10.36
Eslövs kommun.

Ättiksfallet prövas inte av HD – domen står fast

HD tar inte upp fallet med den ättiksförgiftade flickan, rapporterar TT. Därmed står föräldrarnas fängelsedomar fast.

13 augusti 2024, 10.37
Leksaker i trädgården hos den ättiksförgiftade flickans familj. Arkivbild. Till höger hovrättens entré.

Föräldrarna i ättiksfallet överklagar till HD

Föräldrarna till den ättiksförgiftade flickan i Eslöv överklagar fängelsedomen till Högsta domstolen, rapporterar Skånska Dagbladet.

2 augusti 2024, 10.18
Hovrätten i Malmö fastställde domen mot föräldrarna till den ättiksförgiftade flickan.