Expert om ubåtslarmet: ”Oerhört allvarligt”
Att en misstänkt ubåt observerades i Stockholms inlopp i oktober är extremt anmärkningsvärt, säger SvD:s försvarskolumnist Niklas Wiklund.
– Med tanke på att det går finlandsfärjor ända in till stadsgårdskajen så är det rent hypotetiskt fullt möjligt att ta sig in med en ubåt eller en mindre undervattensfarkost. Däremot är det ganska svårt att navigera sig hela vägen in i undervattensläge, säger Wiklund, som konstaterar att en ubåt i ett sådant läge måste sticka upp sitt periskop eller någon mast för att få en position mer regelbundet än vad man måste göra på öppet vatten.
– Att den här typen av kränkningar är oerhört allvarliga råder det inga tvivel om.
Bakgrund:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen