Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Bild från Medborgarplatsen/Anna-Lena Lodenius
Bild från Medborgarplatsen/Anna-Lena Lodenius (TT)
Nazidemonstrationerna i Stockholm

Expert: Ovanligt att nazister angriper polisen

Av Jenny Åbonde
Publicerad: 23 jan. 2016
ANNONS

38 nazister från Svenska motståndsrörelsen greps i dag misstänkta för våldsamt upplopp sedan de att drabbat samman med polis efter en olaglig demonstration i centrala Stockholm.
”I samband med tumultet använder demonstranterna sina medhavda sköldar och flaggor som tillhyggen, och poliserna försvarar sig med batong och pepparspray”, skriver polisen på sin hemsida.
Enligt journalisten Anna-Lena Lodenius, expert på högerextremism, är det ovanligt att nazister angriper polis.
– På senare år har Svenska motståndsrörelsen varit lydiga och gjort som polisen sagt åt dem. Det låter udda att de ska ha attackerat polisen utan att vänsterextremisterna har varit närvarande, om det har gått till så, säger hon till SvD.

ANNONS
Svenska motståndsrörelsen har ett starkare fäste i Dalarna än i Stockholm
Svenska Dagbladet
Av 38 gripna misstänks flera för försök till våld mot tjänsteman och försök till misshandel
Dagens Nyheter
Några misstänks för hets mot folkgrupp
Aftonbladet
Polisens händelserapport
polisen.se
bakgrund
 
Svenska motståndsrörelsen
Wikipedia (sv)
Svenska motståndsrörelsen (SMR) är en svensk militant nazistisk organisation som genom revolution vill "skapa en nordisk nationalsocialistisk republik bestående av de nordiska länderna Sverige, Finland, Norge, Danmark, Island och eventuellt även de baltiska länderna." Svenska motståndsrörelsen är en del av Nordiska motståndsrörelsen där även Finska motståndsrörelsen (Suomen Vastarintaliike), Norska motståndsrörelsen (Den norske motstandsbevegelsen) och Danska motståndsrörelsen (Den Danske Modstandsbevægelse) ingår. Organisationen är strikt hierarkisk, sluten och disciplinerad. Organisationens ledare är Simon Lindberg medan den övriga ledningen, ledningsrådet, består av Emil Hagberg (internationell talesman tillika samordnare för regionala nästeschefer), Fredrik Vejdeland (politisk streteg och chefredaktör för organisationens nättidning Nordfront) och Pär Öberg (ledare för det politiska parti som bildats inom ramen för organisationen) Flera av organisationens medlemmar är dömda för grova våldsbrott och Säkerhetspolisen menar att SMR är den nazistgrupp som utgör det största hotet mot Sveriges inre säkerhet. Organisationen bedöms vara en central aktör i det som säkerhetspolisen benämner vit makt-miljön. I oktober 2014 kungjordes det att organisationens svenska gren kommer bilda ett politiskt parti. Detta utgör en parlamentarisk gren inom den större organisationen och ledare för denna är Pär Öberg Lanseringen skedde den 5 september 2015
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Nazidemonstrationerna i StockholmSvenska motståndsrörelsenStockholmStockholms länAnna-Lena Lodenius

Polis attackerad under nazistdemonstration

En polis blev slagen i huvudet när demonstranter från nazistiska Nordiska motståndsrörelsen drabbade samman med motdemonstranter på Medborgarplatsen i Stockholm, rapporterar Dagens Nyheter.

2 december 2017, 15.04
Illustrationsbild.

Nazister döms för upplopp på Medborgarplatsen

Tre nazister döms för våldsamt upplopp efter oroligheterna vid nazistiska Nordiska motståndsrörelsen höll en otillåten demonstration på Medborgarplatsen i Stockholm i januari. Det rapporterar P4 Skaraborg. En av männen döms också för försök till misshandel efter att ha kastat en flaska mot en polis. Kammaråklagare Lucas Eriksson säger till P4 att det blir fler åtal, men troligen först efter sommaren.

3 juni 2016, 09.27
Arkivbild: Polisen håller en av nazisternas sköldar efter att ett 40-tal personer frihetsberövats.

Nazister gripna för våldsamt upplopp

Ett 40-tal nazister från Svenska motståndsrörelsen frihetsberövades vid Medborgarplatsen i centrala Stockholm. Polisen rubricerar händelsen som våldsamt upplopp och brott mot ordningslagen. – Samtliga är gripna och kommer att transporteras bort i mindre grupper från platsen, säger Eva Nilsson, presstalesperson vid Stockholmspolisen till TT. Gruppen samlades utanför Radiohuset på Östermalm för att sedan gå till Medborgarplatsen. Demonstrationen saknade tillstånd.

23 januari 2016, 15.28