Expert: Ovanligt att nazister angriper polisen
38 nazister från Svenska motståndsrörelsen greps i dag misstänkta för våldsamt upplopp sedan de att drabbat samman med polis efter en olaglig demonstration i centrala Stockholm.
”I samband med tumultet använder demonstranterna sina medhavda sköldar och flaggor som tillhyggen, och poliserna försvarar sig med batong och pepparspray”, skriver polisen på sin hemsida.
Enligt journalisten Anna-Lena Lodenius, expert på högerextremism, är det ovanligt att nazister angriper polis.
– På senare år har Svenska motståndsrörelsen varit lydiga och gjort som polisen sagt åt dem. Det låter udda att de ska ha attackerat polisen utan att vänsterextremisterna har varit närvarande, om det har gått till så, säger hon till SvD.
bakgrund
Svenska motståndsrörelsen
Wikipedia (sv)
Svenska motståndsrörelsen (SMR) är en svensk militant nazistisk organisation som genom revolution vill "skapa en nordisk nationalsocialistisk republik bestående av de nordiska länderna Sverige, Finland, Norge, Danmark, Island och eventuellt även de baltiska länderna."
Svenska motståndsrörelsen är en del av Nordiska motståndsrörelsen där även Finska motståndsrörelsen (Suomen Vastarintaliike), Norska motståndsrörelsen (Den norske motstandsbevegelsen) och Danska motståndsrörelsen (Den Danske Modstandsbevægelse) ingår.
Organisationen är strikt hierarkisk, sluten och disciplinerad. Organisationens ledare är Simon Lindberg medan den övriga ledningen, ledningsrådet, består av Emil Hagberg (internationell talesman tillika samordnare för regionala nästeschefer), Fredrik Vejdeland (politisk streteg och chefredaktör för organisationens nättidning Nordfront) och Pär Öberg (ledare för det politiska parti som bildats inom ramen för organisationen)
Flera av organisationens medlemmar är dömda för grova våldsbrott och Säkerhetspolisen menar att SMR är den nazistgrupp som utgör det största hotet mot Sveriges inre säkerhet. Organisationen bedöms vara en central aktör i det som säkerhetspolisen benämner vit makt-miljön.
I oktober 2014 kungjordes det att organisationens svenska gren kommer bilda ett politiskt parti. Detta utgör en parlamentarisk gren inom den större organisationen och ledare för denna är Pär Öberg Lanseringen skedde den 5 september 2015
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen