Experter varnar för nya kraftiga skalv
Nya Zeeland kommer med ”hög sannolikhet” att skakas av kraftiga efterskalv efter förra veckans jordbävning som var en av de mest komplexa som någonsin drabbat landet. Det skriver AFP.
Geonet, som analyserar och varnar för jordbävningar, säger att skalvet tryckte upp havsbädden upp till två meter längs en elva mil lång kuststräcka där den hårt drabbade turiststaden Kaikoura ligger. Risken för att efterskalv med magnituden 6,0 eller högre drabbar landet den närmaste tiden är ”ungefär 100 gånger högre än vad vi normalt skulle förvänta oss”, skriver Geonet.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen