Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kaikouras invånare vilar ut på ett fartyg efter jordbävningen.
Kaikouras invånare vilar ut på ett fartyg efter jordbävningen. (AP)
Jordbävningen i Nya Zeeland

Experter varnar för nya kraftiga skalv

Av Petter Jerdén
Publicerad: 18 nov. 2016
ANNONS

Nya Zeeland kommer med ”hög sannolikhet” att skakas av kraftiga efterskalv efter förra veckans jordbävning som var en av de mest komplexa som någonsin drabbat landet. Det skriver AFP.

Geonet, som analyserar och varnar för jordbävningar, säger att skalvet tryckte upp havsbädden upp till två meter längs en elva mil lång kuststräcka där den hårt drabbade turiststaden Kaikoura ligger. Risken för att efterskalv med magnituden 6,0 eller högre drabbar landet den närmaste tiden är ”ungefär 100 gånger högre än vad vi normalt skulle förvänta oss”, skriver Geonet.

ANNONS
Två människor dog i jordbävningen – det har varit över 2 000 efterskalv sedan i måndags
AFP
En hjälpkonvoj med lastbilar har nått fram till staden Kaikoura
Reuters
Geonet om skalven som drabbade Nya Zeeland
info.geonet.org.nz
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Jordbävningen i Nya ZeelandNya Zeeland

Tv: Bonde räddade kor strandade på platå

Jordbävningen som slog till mot Nya Zeeland i söndags orsakade kraftiga jordskred på flera håll i landet. Det ledde bland annat till att tre av Derrick Milltons kor, två vuxna djur och en kalv, blev strandade på en gräsplatå i närmare två dygn. Bonden berättar för sajten Newshub hur har fick hjälp att gräva en sluttning som han kunde locka ned djuren via.

15 november 2016, 18.38

Militär och helikopter ska rädda strandade turister

Militär och helikopter ska sättas in i Nya Zeeland för att rädda omkring 1 000 turister som blivit strandsatta i kuststaden Kaikoura. Måndagens jordskalv har gjort att bilar och tåg inte kan ta sig fram till området, rapporterar AP. Platsen är populär bland resenärer, bland annat för sina valsafarier.

14 november 2016, 19.14
Strandade turister i Kaikoura.

Miljardnota väntar Nya Zeeland efter skalven

Det kommer att kosta Nya Zeeland åtskilliga miljarder att laga den förstörda infrastrukturen efter jordskalvet i måndags lokal tid. Det säger landets premiärminister John Key, rapporterar SVT.

14 november 2016, 10.56