Hem
(Johan Nilsson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Familj hamnade mitt i skottelden

Ett stort antal skott avlossades under helgens dödsskjutning vid Mobilia köpcentrum i Malmö. En familj som nyss parkerat sin bil utanför Mobilia hamnade mitt i skottelden, enligt polisen.
– Det är en familj som parkerar när detta sker, och det går in ett skott i sidan av den bilen, sade kriminalkommissarie JB Cederholm, förundersökningsledare, under måndagens presskonferens.
Skottlossningen började redan inne på en restaurang på Mobilia. Flera vittnen såg hur två beväpnade gärningsmän gjorde entré. De började direkt skjuta mot mordoffret, en man i 30-årsåldern med kopplingar till en kriminell falang i Malmö.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen