Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(JEWEL SAMAD / AFP)
US Open i tennis 2015

Federer klar för åttondelen: ”Vann de viktiga poängen”

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 6 sep. 2015
ANNONS

För 15:e gången är Roger Federer i åttondelsfinal i US Open.
Schweizaren hade inga problem med Tysklands Philipp Kohlschreiber och vann i tre raka set: 6–3, 6–4, 6–4.
Federer har inte varit i final i New York sedan 2009 – då förlust mot argentinaren Juan Martín del Potro – men nu hoppas han att bli den äldsta segraren sedan Ken Rosewall 1970.
Med Stefan Edberg som tränare har andraseedade Federer blivit aggressivare i sitt spel. Dessutom fungerar schweizarens serve mycket bra för tillfället. När Kohlschreiber lyckades bryta Federer i början av andra set var det första gången sedan Wimbledon som den 17-faldiga grand slam-segraren förlorade ett servegame.
– Jag vann de viktiga poängen i dag. Jag servade bra när jag behövde, sade Federer.

ANNONS
Även Federers landsman Stan Wawrinka gick vidare i natt
TT
Andy Murray slog Thomaz Bellucci
www.skysports.com
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
US Open i tennis 2015TennisRoger FedererStefan Edberg

Djokovic vann toppmötet mot Federer i US Open

Världsettan Novak Djokovic vann US Open efter att ha besegrat världstvåan Roger Federer i fyra set i söndagens final. Segern var serbens tredje Grand Slam-titel i år och matchen i New York beskrivs av Sportbladets Stefan Holm som en ”redan klassisk nattmangling”. Federer hängde med genom hela matchen men vann bara fyra av sina 23 breakbollar. Efter matchen hyllade spelarna varandra. – Jag beundrar Roger och allt han gör för tennisen. Det blir alltid extra mycket press när man möter tidernas bästa tennisspelare, sade Djokovic.

14 september 2015, 06.04

Laddat finalmöte: ”Vi kan hantera varandras vapen”

Världsettan mot världstvåan. Serbien mot Schweiz. Novak Djokovic mot Roger Federer. Söndagens final i US Open har förutsättningarna att bli en klassiker. De två tennisgiganterna Novak Djokovic och Roger Federer möts för 42:a gången i finalen i New York. Schweizaren har 21–20 i inbördes möten. Serben har 7–6 i grand slam-möten. – Jag kom hit med en önskan och målsättning att nå finalen och fajtas om segern. Nu har jag nått dit, säger Djokovic inför sin sjätte US Open-final. Spelarna möttes på hardcourt i finalen Cincinnati i slutet av augusti, då med Federer som segrare, 7–6, 6–3. – Vi kan båda hantera varandras vapen, vad vi än försöker och våra matcher brukar vara väldigt jämna, säger han.

13 september 2015, 14.37
Federer och Djokovic.

Avslutade karriären med seger i US Open

Det var som en saga. Barndomsvännerna Flavia Pennetta och Roberta Vinci tog sig till finalen i en av världens mest prestigefyllda tennisturneringar. Men Pennetta var för överlägsen för att skapa spänning i damernas US Open-final – som blev hennes första och sista. – Jag är väldigt lycklig. Jag trodde aldrig att jag skulle nå så långt. Det var en överraskning även för mig, sade Pennetta i segerintervjun.

12 september 2015, 23.53

Renzi rensar schemat – flyger till USA för tennis

Italiens premiärminister Matteo Renzi har rensat sitt schema och flyger till New York. Men det är inte för ett extrainsatt toppmöte eller någon annan utrikespolitisk angelägenhet. Renzi ska gå på tennis. Senare i kväll är det nämligen damfinal i US Open och för första gången hittills är det en helitaliensk uppgörelse. I finalen möts Flavia Pennetta och Roberta Vinci, båda från regionen Apulien i sydöstra Italien, och det tänker inte premiärministern missa.

12 september 2015, 14.54