Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Melinda Kinnaman, konfriancier, under pressträffen på Nalen
Melinda Kinnaman, konfriancier, under pressträffen på Nalen (Vilhelm Stokstad / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Augustpriset 2015

Fem kandidater till Lilla Augustpriset

Av Nina Bos
Publicerad: 19 okt. 2015
ANNONS

Totalt fem kandidater kan få Lilla Augustpriset.
En av kandidaterna, Sofia Dorotea Svensson från Lund, bidrar med två texter till tävlingen.
Övriga nominerade är Maria Kotaleski från Stocksund, Rasmus Bjekander från Linköping, Lovisa Lyngfelt från Göteborg och Saga Miketinac från Ronneby.
Skribenterna är alla mellan 16 och 20 år gamla och kan vinna 15 000 kronor.

ANNONS
De kan få Lilla Augustpriset
TT
Vinnaren får 15 000 kr
www.augustpriset.se
Annons
Blommor till Halloween — se Euroflorists buketter och beställ med leverans till dörren
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Augustpriset 2015LitteraturAugustpriset

Han överraskade ingen: ”En bok om hösten 2015”

Ingen verkar särskilt överraskad över vem som vann Augustpriset i den skönlitterära kategorin i kväll. ”Att Jonas Hassen Khemiri skulle få priset i den skönlitterära klassen var så väntat att jag i princip skulle ha kunnat skriva den här texten i förväg. Ändå går det inte annat än att bli glad”, skriver Sydsvenskan Kulturs medarbetare Ann Lingebrandt. SVT:s Ulrika Milles beskriver den prisade boken ”Allt jag inte minns” som en roman om hösten 2015. ”Den rör sig i nuets smärtpunktsminerade värld av flytande identiteter, hemlöshet och rädsla”, skriver hon.

23 november 2015, 21.05

Khemiri vann Augustpriset: ”Otroligt stolt och glad”

Årets Augustpris i den skönlitterära kategorin går till ”Allt jag inte minns” av Jonas Hassen Khemiri. Författaren nominerades till priset redan 2006, men fick då se sig besegrad av Susanna Alakoski. – När jag satt och väntade på provsvaren tänkte jag, jag skiter väl i jävla August. Det var som att jag började förhandla med ödet. Om du, ödet, inte ger mig priset så kan vi väl få rätt sorts provresultat. Och så fick vi rätt sorts provresultat. Jag vill bara säga till ödet: Jag tar tillbaka det där jag sade, jag ångrar mig, jag är otroligt stolt och glad att stå här, sade han. Årets Augustpris i barn- och ungdomsboksklassen gick till ”När hundarna kommer” av Jessica Schiefauer. Årets Augustpris i fackboksklassen gick till ”Min europeiska familj. De senaste 54 000 åren” av Karin Bojs.

23 november 2015, 18.49

De kan få Augustpriset

I dag tillkännagavs de totalt 18 titlar som har nominerats i kategorierna ”Årets svenska barn- och ungdomsbok”, ”Årets svenska fackbok” och ”Årets svenska skönlitterära bok”, tillsammans med nomineringarna till Lilla Augustpriset. Prisutdelningen sker under Augustgalan den 23 november.

19 oktober 2015, 13.26
De nominerade i kategorin ”Årets svenska fackbok”