Hem
Skånes universitetssjukhus. (Johan Nilsson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Filip, 18, lämnades ensam – tog sitt liv på psyket

Kvällens Uppdrag granskning handlade om kritiken mot Malmö psykiatris slutenvård efter flera fall av självmord på permissioner eller i samband med utskrivning.
18-årige Filip från Luleå tog sitt liv på avdelningen trots att både hans mamma och pojkvän slog larm.
– Jag ber dem att inte lämna honom, att vara med honom, jag hör på Filip att det här är allvar, säger mamma Ulrika till Uppdrag granskning.
Och Filips pojkvän fick ett sms med orden: ”Jag ska ta livet av mig”.
Men läkaren sa till personalen att titta till honom varje kvart – och efter 80 minuter på avdelningen hade Filip tagit sitt liv.
– Det är ju allvarligt, absolut. Det är jätteallvarligt, säger Gunnar Moustgaard, chefläkare Psykiatri Skåne i programmet.
Men trots att det nu gått fyra månader vet inte ledningen om det begåtts något fel, rapporterar Uppdrag granskning.

Här kan du få hjälp mot självmordstankar

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen