Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Anna Serner.
Anna Serner. (Anders Wiklund / TT NYHETSBYRÅN)
Coronaviruset • Smittans effekter

Filminstitutet omfördelar miljoner: ”Gör allt vi kan”

Av Mimmi Nilsson
Publicerad: 31 mars 2020
ANNONS

Svenska Filminstitutet, SFI, avsätter 40 miljoner kronor som ska omfördelas för att ge särskilt stöd till aktörer i filmbranschen.

Coronautbrottet drabbar många filminspelningar vilket leder till att produktioner skjuts upp och premiärer ställs in. Svenska Filminstitutet vill därför försöka mildra de negativa effekterna.

”Vi gör allt vad vi kan just nu för att hjälpa den filmbransch som vi ser har stora problem”, säger Filminstitutets vd Anna Serner i ett pressmeddelande.

ANNONS
Produktioner som har planerad inspelningsstart före 1 juni kan söka stöd
TT
Pressmeddelande från Svenska Filminstitutet
filminstitutet.pmembedded.com

Läs mer

Så många är smittade – land för land
bakgrund · www.ecdc.europa.eu
Johns Hopkins grafik över virusutbrottet
grafik · www.arcgis.com
Frågor och svar om det nya coronaviruset
bakgrund · www.folkhalsomyndigheten.se
Information på olika språk om covid-19 och hur du skyddar dig och andra
bakgrund · www.folkhalsomyndigheten.se
Världshälsoorganisationens råd till allmänheten
bakgrund · www.who.int
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
CoronavirusetSmittans effekterAnna SernerSvenska filminstitutetFilm & tv

Majoritet bor kvar efter pandemiflytt från städer

Under pandemin valde många att lämna storstäderna och flytta ut till kommuner närmare naturen. Nu visar statistik från SCB att en majoritet på 66 procent av de flyttade bor kvar i samma eller en liknande kommun.

18 november 2025, 21.25

Gravida förbjöds jobba under pandemin – får skadestånd

Två gravida lärare som förbjöds att jobba under pandemin har rätt till full kompensation. Det slår Arbetsdomstolen fast, enligt ett pressmeddelande från Sveriges Lärare.

20 augusti 2025, 20.41
Anna Olskog, ordförande för Sveriges Lärare.

Historiskt många konkurser i restaurangbranschen

122 restaurangföretag gick i konkurs i mars, enligt Visita. Det är den högsta siffran som någonsin registrerats under en månad av branschorganisationen.

16 april 2025, 17.40
Illustrationsbild.

Statistik: Publiken är tillbaka efter pandemin

Ny statistik från Myndigheten för kulturanalys visar att publiken hittat tillbaka till scenerna efter covidpandemin. Det rapporterar TT.

3 oktober 2024, 08.58
Tom salong på Södra teatern i Stockholm, under pandemin.