FN förbereder sig för humanitär kris i Niger
FN varnade på tisdagen för att den politiska krisen i Niger och de sanktioner som införts mot militärjuntan av den västafrikanska samarbetsorganisationen Ecowas riskerar att utlösa en katastrofal humanitär situation, rapporterar AFP.
UNHCR, FN:s flyktingorgan, har förebett en beredskapsplan för Niger sedan en militärkupp den 26 juli störtade president Mohamed Bazoum.
– Den pågående politiska krisen, utan någon tydlig lösning i sikte, skapar osäkerhet och oro eftersom landet fortsätter att uppleva upprepade attacker från icke-statliga väpnade grupper, särskilt nära gränserna till Mali och Burkina Faso, säger Emmanuel Gignac, UNHCR:s representant i Niger.
Bara under den senaste månaden har fler än 20 000 människor fördrivits från Niger. Gignac varnar för att situationen har ökat skyddsriskerna för flyktingar.