Hem

”För en mamma är en 18-åring alltid en liten grabb”

Söderhamn är en ort i sorg, skriver Gefle Dagblads Lillian Sjölund i en ledare om det mord på en 18-åring som inträffade natten till lördag:
”En 18-årig ung man är i sin mors ögon alltid en liten grabb som inte allt för länge sedan tultade runt i blöjor, sökte tröst när han ramlade av cykeln eller sken av stolthet när han gjorde första fotbollsmålet.
I alla fall ur mitt eget mammaperspektiv.”
Vad säger man till en mamma som förlorat sin son? frågar hon sig och fortsätter: ”Vad ska en mamma säga till en mamma vars son är en misstänkt mördare?”

Detta har hänt

En 18-åring i Söderhamn knivdödades natten till lördag. En 17-åring skadades svårt. Nio ungdomar anhölls misstänkta för inblandning, tre av dem har avskrivits helt från misstankar. Resten är fortfarande misstänkta för mord eller försök till mord på 18-åringen och mordförsök på 17-åringen.
På tisdagen häktades en 17-åring på sannolika skäl misstänkt för mord mord och mordförsök.
Majoriteten av de inblandade har gått på samma skola som den mördade 18-åringen men ingen har gått i samma klass.
Källa: Sveriges Radio P4 Gävleborg

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen