Hem
(SYDSVENSKAN / TT NYHETSBYRÅN)

Föräldrarna: ”Han ville lyfta oss från fattigdomen”

I januari blev en pojke bryskt omhändertagen av en vakt på Malmö Central. Händelsen fångades på film och väckte stor uppmärksamhet efter att Sydsvenskan publicerat den. Pojken, som egentligen heter Amin, var på flykt i Sverige och nu har tidningen träffat föräldrarna i Marocko.
– Jag hoppas att han får gå i skolan och lära sig ett yrke. Han är smart. Han vill något. Här har han ingen chans att utvecklas. Det är därför han flyr, säger Hicham, Amins pappa.
Amin har hävdat att hans mamma är död men i hemmet träffar Sydsvenskan en kvinna, Amina, som uppger att hon är hans mamma.
– Han var en mycket snäll pojke, stor för sin ålder. När jag grät, grät han. Han var alltid mycket omsorgsfull med mig. Han ville lyfta oss från fattigdomen, berättar hon.
Föräldrarna målar upp en bild av Amin som en hårt arbetande pojke som på grund av pappans dåliga hälsa tog ett stort ansvar för familjens försörjning.
Amin har tidigare berättat för Sydsvenskan att han flydde för att få ihop pengar till sin pappas operation.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen