Försäkringskassan raderade miljontals mejl
Försäkringskassans ledning har beslutat att radera miljontals internmejl och därmed kan inte myndighetens internutredare längre avslöja brott om missförhållanden med hjälp av mejlsystemet, skriver Expressen. Enligt generaldirektör Dan Eliasson har upptäckten av ett osäkert rättsläge legat till grund för åtgärden.
– Det fanns osäkerheter hur det där arbetet bedrivs, om de rättsliga mekanismerna kring var tillräckligt utvecklade eller inte. Och fram till att vi har klargjort det så sa vi att vi är försiktiga med den typen av lagring, säger han till tidningen.
Men Expressen erfar att åtgärden skapat problem för brottsbekämpningen. Polisen ska nyligen ha begärt ut mejltrafik från Försäkringskassan i ett ärende där en anställd misstänks ha koppling till organiserad brottslighet men fick då till svar att uppgifterna var raderade.
– Ledningens agerande är obegripligt, säger en centralt placerad tjänsteman.