Gabriella Mohoff (Frida Winter/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Frilansare hårt drabbade: 50 000 i obetalda fakturor

Många frilansare på Stampens tidningar får inte sin betalning som väntat nu när bolaget ansökt om rekonstruktion. En av de drabbade är journalisten Maja Larsson som frilansat för Göteborgs-Posten och har fakturerat tidningen 57 000 kronor de senaste veckorna.
– För mig som småbarnsmamma är det såklart ett jättehårt slag att plötsligt bli av med en betydande del av min inkomst, säger hon till SVT Väst.
Även den frilansande skribenten Magnus Carlsson har drabbats och har obetalda fakturor hos Göteborgs-Posten för ungefär 50 000 kronor som inte kommer betalas ut förrän rekonstruktionen godkänts, skriver Resume. Men det är inte bara frilansare som påverkas, även de 10 till 15 personer som tagit avgångsvederlag kan drabbas av rekonstruktionen.
– Det finns en stor oro bland dessa personer, samt förstås bland frilansarna. I läget just nu är det frilansarna som drabbas värst, säger Gabriella Mohoff, ordförande i journalistklubben på Göteborgs-Posten till Journalisten.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen