Arkivbild (Kin Cheung / TT / NTB Scanpix)

Fritt fall i bitcoin – rasade 20 procent på fredagen

Kryptovalutan bitcoin har en tung fredag och handlades ner nära 20 procent under morgonen svensk tid, för att sedan stabilisera sig kring minus 13 procent vid drygt 13 500 dollar.

– Investerarna får ett bryskt uppvaknande. Den frenetiska efterfrågan på kryptovalutan och ett begränsat utbud, har lett till att ”osofistikerade investerare” sitter med innehav på toppnivåerna, kommenterade Oanda Corps mäklarchef Stephen Innes till Bloomberg.

Från sitt ”all time high” på 19 511 dollar har bitcoin tappat omkring 30 procent men är fortfarande upp cirka 1 300 procent i år.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen