Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Tunna blå linjen
Tunna blå linjen (SVT)
SVT-serien ”Tunna Blå Linjen”

Fyra nya poliser gör entré i SVT:s ”Tunna blå linjen”

Av Isabelle Nordström
Publicerad: 23 okt. 2021
ANNONS

I andra säsongen av SVT-succén ”Tunna blå linjen” kommer fyra nya poliser att göra entré, skriver Sydsvenskan. En av dem är karaktären Khalid, spelad av Mustafa al-Mashhadani.

”Khalid är en kändispolis som är flitig föredragshållare med egen youtubekanal och många engagerade följare”, enligt produktionsbolagets karaktärsbeskrivning.

De andra nya poliserna spelas av Malou Marnfeldt, Robert Bengtsson och Johannes Lindkvist. Inspelningarna av andra säsongen startar i Malmö på måndag, rapporterar SVT Nyheter Skåne.

ANNONS
Andra säsongen väntas ha premiär hösten 2022
Sydsvenskan
Kostymansvariga på produktionen syr polisdräkter själva
Sveriges Television
Serien prisades som ”Årets program” på Kristallengalan
TT
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
SVT-serien ”Tunna Blå Linjen”Film & tvTunna blå linjen (tv-serie)

”Tunna blå linjen” får julspecial i SVT

SVT-serien ”Tunna blå linjen” kommer tillbaka i form av en julspecial 2026, rapporterar Moviezine och Expressen. Fyra avsnitt kommer att spelas in i Malmö, med start i december.

5 september 2025, 09.24
Inspelning av ”Tunna blå linjen”.

”Tunna blå linjen” tillbaka – men för sista gången

Tredje säsongen av SVT:s populära polisserie ”Tunna blå linjen” är tillbaka på SVT.

26 september 2024, 06.36
Amanda Jansson (Sara), Oscar Töringe (Magnus), Anna Sise (Faye) och Per Lasson (Jesse) vid inspelningen av en scen till Tunna Blå Linjen 2 på Beijerskajen i hamnen i Malmö.

Efter tv-succéerna – Malmö miljonsatsar på mer film

Malmö ger Film i Skåne sju miljoner skattekronor mot att det satsas mer på filmproduktioner i staden, skriver Sydsvenskan.

10 december 2023, 20.01
MALMÖ 2022-03-21
 Amanda Jansson vid inspelningen av en scen till Tunna Blå Linjen, 2022.

Tredje säsong för ”Tunna blå linjen” nästa höst

SVT:s succéserie ”Tunna blå linjen” får en tredje säsong med premiär nästa höst, skriver TT. I fokus för den nya säsongen står narkotika.

14 april 2023, 07.50
Inspelningen av andra säsongen 2022.