Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
Emmygalan 2015

Game of Thrones slår rekord i flest Emmys

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 21 sep. 2015
ANNONS

Med tolv Emmy-statyetter på ett år slår HBO-serien Game of Thrones nytt rekord och går om serien Vita huset som år 2000 belönades med nio Emmys. Fyra av Game of Thrones statyetter togs hem under nattens gala. Serien fick bland annat pris för bästa manus och pris för bästa dramaserie. Utmärkelsen Bästa manliga biroll i en dramaserie gick till Peter Dinklage för sin roll som den listige Tyrion Lannister. Även på Emmygalan 2011 prisades han för sin insats.

ANNONS
Fler priser på ett år än någon annan serie vunnit
www.yahoo.com
The Hollywood reporters samlade liverapporter från galan
www.hollywoodreporter.com
Viola Davis första svarta kvinna att vinna kategorin Bästa kvinnliga huvudroll
Expressen
Hela listan av Emmy-vinnare
AP
Manusskribenterna riktade sitt tack till författaren George RR Martin
www.hollywoodreporter.com
Annons
Planerar du julbord i år? Elite Hotels har julbord med övernattning och frukost på 15 hotell i Sverige
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Emmygalan 2015Game of thronesPeter DinklageFilm & tvEmmy awardsHBOGeorge RR Martin

Viola Davis krävde bättre roller i historiskt tal

Skådespelaren Viola Davis skrev historia när hon som första afroamerikanska kvinna tog hem en Emmy för bästa kvinnliga huvudroll i en dramaserie i natt. I tacktalet hyllade hon sina medsystrar och riktade skarp kritik mot tv-branschen. – Det enda som skiljer svarta kvinnor från alla andra är möjligheterna. Du kan inte vinna en Emmy för en roll som helt enkelt inte finns, sade Davis. Vann gjorde hon för rollen som advokat i Shonda Rhimes ”How to get away with murder”, i konkurrens mot bland andra Taraji P. Henson från ”Empire”. Emmygalan har ofta kritiserats för sin bristande mångfald i valet av serier och personer att prisa. Av den anledningen var flera vinnare på årets gala genuint överraskande, skriver The Atlantic i en kommentar. Bland vinnarna fanns fler afroamerikanska kvinnor än på många år, en öppet lesbisk regissör och andra serier än den gamla skåpmaten, konstaterar tidningen.

21 september 2015, 08.21
Viola Davis håller tacktal

Åttonde gången gillt för Mad Men-stjärna

Efter att ha varit nominerad sju gånger tidigare vann slutligen Mad Mens frontstjärna Jon Hamm en Emmy för bästa manliga huvudroll i en dramaserie. Emmygala, tv-branschens motsvarighet till Oscars, hölls i Los Angeles under natten. Det var sista gången Hamm hade en chans att vinna eftersom Mad Men nu är avslutad efter 92 avsnitt. HBO:s politiska serie Veep utsågs till bästa komediserie och kammade även hem en rad andra priser, bland annat belönades Julia Louis-Dreyfus för bästa kvinnliga huvudroll i en komediserie.

21 september 2015, 05.32

”Har varit nominerad varje år – liknar mobbning”

I natt går årets Emmygala, tv-branschens motsvarighet till Oscars, av stapeln i Los Angeles. Årets värd är Andy Samberg och bland de nominerade har ”Mad Men” för sista gången chansen att prisas. Kulturnyheternas Fredrik Sahlin tror att John Hamm som spelar seriens huvudkaraktär kommer att få sin Emmy i natt, till slut. – Ja, han ju varit nominerad varenda år sedan 2008, så det börjar nästan likna mobbning om han inte vinner, säger han till SVT, som sänder galan.

20 september 2015, 23.43