Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
GD:s moskégranskningar

Gefle Dagblad bombhotat efter moskégranskning

Av Ines Micanovic
Publicerad: 10 sep. 2015
ANNONS

Tidningen Gefle Dagblad bombhotades i dag på förmiddagen. En anonym person ringde till tidningen och krävde att en artikel om imamen Abo Raad skulle avpubliceras. Artikeln var en del i Gefle Dagblads granskning av moskén i Gävle.
Polisen är på plats utanför tidningshuset och bevakar alla ingångar.

ANNONS
Anna Gullberg, chefredaktör på Gefle Dagblad: ”Oerhört allvarligt”
Gefle Dagblad
Gefle Dagblad har beskrivit kopplingar mellan moskén och radikal islamism
Sveriges Television
Anna Gullberg: ”Därför granskar vi Gävles moské”
krönika · Gefle Dagblad

GD:s granskning:

Gävles moské vill sprida extrem tolkning av islam
Gefle Dagblad
Ali Al-Ganas önskan: IS-pass och flygbiljett till "Kalifatet"
Gefle Dagblad
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
GD:s moskégranskningarGävleGävleborgs länKriminalfall

Ministern om hoten mot journalister: ”Fruktansvärt”

Det är ”helt fruktansvärt” att det förekommer hat och hot mot journalister, säger kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP) i Expressen tv.

31 januari 2019, 09.53
Amanda Lind (MP).

Gefle Dagblad polisanmäler hot vid moskégranskning

Gefle Dagblad har polisanmält ett hot mot en av tidningens reportrar, skriver flera medier. Anmälan gjordes i samband med publiceringen av en granskning av Gävle moské och kopplingarna till Nya Kastets skola.

31 januari 2019, 07.38
Gävle moské

Man dömd till fängelse efter hot mot chefredaktör

Anna Gullberg, chefredaktör för Gefle Dagblad, dödshotades efter att tidningen publicerat uppgifter om personer vid Gävlemoskén. I dag dömdes en 31-årig man, släkting till den imam som granskades, till två månaders fängelse för olaga och hot.

7 februari 2017, 12.51
Anna Gullberg

Ledamot i Gävle moskés styrelse hyllade IS-flagga

En styrelsemedlem i Gävle moské har lagt upp bilder på terrorgruppen IS flagga på sitt Instagramkonto med texten ”vi muslimer älskar, ärar och höjer denna flagga”, skriver Gefle Dagblad. Inläggen gjordes 2014. En talesperson för moskén, Rague Ali Youssouf, säger till tidningen att han inte ser något problem med bilderna och menar att det är islams – och inte Islamiska statens – flagga. – Det är en flagga som jag skulle kunna gå runt med på stan. Bara för att rasister går runt med Sveriges flagga betyder inte det att det är rasisternas flagga, säger han. De experter som tidningen pratat med menar att påståendet inte stämmer och att kombinationen med sigillet och skriften på den svarta flaggan inte hade använts förrän IS började använda sig av den i Irak 2007.

24 februari 2016, 13.51
Arkivbild IS-flagga.