Hem
Johan Giesecke. (JOHANNA LUNDBERG / BILDBYRÅN)

Giesecke tror att 600 000 i Stockholm kan ha smittats

Johan Giesecke, smittskyddsexpert, rådgivare till WHO och konsult åt Folkhälsomyndigheten, säger i SVT:s Morgonstudion att 600 000 stockholmare redan kan ha haft covid-19.

Giesecke var inbjuden för att kommentera nyheten att minst elva procent, men sannolikt fler, av testade blodgivare i Stockholm utvecklat antikroppar och således haft covid-19 – vilket är ”fantastiskt”, enligt Giesecke.

– Det visar att det normala är att den smittar väldigt mycket, men de som smittas märker i nästan alla fall inte att de haft den, säger han.

Förtydligande: Den här artikeln har uppdaterats med informationen om att Johan Giesecke har ett arvoderat konsultuppdrag åt Folkhälsomyndigheten, vilket inte var känt vid tiden för publiceringen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen