Gör världen bättre med din idé – vinn 500 000 kronor
Har du en affärsidé som vill göra världen lite bättre?
Då har du chans att vinna 500 000 kronor i entreprenörstävlingen Swedbank rivstart.
– Vi vill hylla och hjälpa företag i Sverige som vågar göra skillnad, säger Jessica Wiman, projektledare på Swedbank.
Syftet med entreprenörstävlingen rivstart är hylla och stödja idéer som både har en stark affärspotential och som samtidigt vill bidra till att göra världen lite bättre.
– Det finns inte någon motsättning i att driva ett företag som också tar hänsyn till samhället. Snarare visar forskning att hållbara företag ofta är mer lönsamma*, säger Jessica Wiman.
Minst 200 000 till företaget
Tio vinnare kommer att utses, som får pitcha sin idé i Stockholm inför en tävlingsjury. Alla som kommer till Stockholm för att träffa juryn är vinnare och garanterade minst 200 000 kronor till företaget. De tre entreprenörer som imponerar mest under dagen vinner 500 000, respektive 350 000 och 250 000 kronor.
– Pengarna kommer gå till att utveckla företagen, det kan röra sig om allt från att anställa en utvecklare eller investera i en maskin och få en marknadsplan på plats, säger Jessica Wiman.
*Läs mer på swedbank.se/rivstart