Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Enrique Marquez som åtalas för medhjälp. Syed Rizwan Farook och Tashfeen Malik.
Enrique Marquez som åtalas för medhjälp. Syed Rizwan Farook och Tashfeen Malik. (TT)
Skjutningen i San Bernardino

Granne till San Bernardino-paret åtalas för medhjälp

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 31 dec. 2015
ANNONS

En vän och tidigare granne till det unga par som sköt ihjäl 14 personer på en julfest i San Bernardino i Kalifornien åtalas för medhjälp till terrorattacken. Det rapporterar Reuters.
Enligt åklagarna ska 24-årige Enrique Marquez ha försett paret med vapen. Han åtalas bland annat för att ha planerat att stödja terroristattacker tillsammans med skytten Syed Rizwan Farook redan 2011 och 2012. Attacker som aldrig utfördes.
Både Farook och hans fru Tashfeen Malik dödades under polisjakten efter massakern på Farooks kollegor.

ANNONS
Åtalas för att ha ljugit om vapenköpet
Reuters
Åklagarna uppger att de två männen planerade en massaker på sitt universitet
AP
24-åringen och Farook lärde känna varandra på universitetet
CNN
Kan få upp till 50-års fängelse
Aftonbladet
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Skjutningen i San BernardinoKalifornienSan BernardinoUSA

Facebook och Google stäms efter terrordåd

Anhöriga till tre av de personer som dödades i skjutningen på en fest i San Bernardino, Kalifornien, i december 2015 stämmer nu Facebook, Google och Twitter. Familjerna anser att företagen gör det möjligt för terrorsekten IS att sprida sin propaganda via sociala medier, rapporterar Reuters.

5 maj 2017, 11.18
Ett bleknat fotokollage över de 14 dödsoffren för attacken i San Bernardino.

Tre män försökte stoppa terrordåd i USA

En ny polisrapport har släppts om skjutningen i amerikanska San Bernardino som krävde 14 liv i december. Tjugofyra poliser avfyrade minst 440 skott under en fem minuter lång eldstrid och gärningsmännen sköt minst 81 gånger mot polis. I rapporten framkommer också att tre män försökte stoppa terrordådet genom att rusa mot gärningsmännen, rapporterar Fox News. – Flera personer hade ingen chans att skydda sig från det hjärtlösa våldet varpå andra personer heroiskt offrade sig själva för att stoppa skjutningen, säger åklagaren Eileen Decker.

10 september 2016, 06.29

Planerade bombattack på skola före masskjutning

Paret som sköt ihjäl 14 människor i San Bernardino, Syed Farook och Tashfeen Malik, planerade redan för fyra år sedan att detonera en bomb på ett universitet i Kalifornien. Attentatet skulle genomföras ihop med deras granne och vän Enrique Marquez, 24, som nu åtalas för förberedelse till terroristbrott. Marquez ska även ha ordnat två automatkarbiner som användes i attacken i San Bernardino, skriver CNN.

18 december 2015, 06.54