”Gunvald” blir Persbrandts avsked till rollen
På nyårsdagen har Beckfilmen ”Gunvald” premiär. Det blir Mikael Persbrandts sista i rollen som Gunvald Larsson. Persbrandt tog över rollen efter Rolf Lassgård. I Persbrandts händer blev Gunvald Larsson yngre och farligare, skriver TT.
– Vi uppdaterade hela berättarsättet och gjorde en modern kriminalserie med högre tempo, hårdare och snabbare dialog. Det påverkade också Gunvaldfiguren, säger Rolf Börjlind – en av manusförfattarna till filmerna 1997–2010.
Maj Sjöwall, som tillsammans med Per Wahlöö skapade karaktären, säger att i verkligheten hade Gunvald Larsson fått sparken efter en dag som polis.
– Så där fick man verkligen inte bete sig, säger hon till TT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen