GW: Kerstin Skarp är inte den vassaste kniven
Leif GW Persson har i SVT-programmet Veckans Brott lett jakten på Olof Palmes mördare, bland annat genom att undersöka ett misstänkt vapen.
För det har han kritiserats av förundersökningsledaren Kerstin Skarp. Hon har kallat hans roll i utredningen för ”problematisk”.
I sin krönika i Expressen gör Leif GW Persson upp med Skarp. Han inleder texten med förundersökningsledarens egna ord om honom:
”Han äger en arena som inte vi har. Men i mina ögon är han en vanlig person. Jag pratar inte med honom. Han kom hit och visade en revolver. Det är allt”.
I krönikan anklagar GW Skarp för att antingen ljuga, inte ha en susning om läget eller vara ”tokig i största allmänhet”.
Enligt Persson blev han förhörd på Skarps begäran efter att han hade lämnat in en revolverkula som han fick skickad till sig på posten 2013.
Där och då fick han i uppdrag att hitta den tillhörande revolvern, skriver han. Det var med Kerstin Skarps mandatet jag tog emot vapnet och gjorde sig skyldig till ett vapenbrott, skriver Persson. Han skriver att han garanterades straffrättslig immunitet.