(Sören Andersson / TT NYHETSBYRÅN)

Hamrén på presskonferens – ”Man skäms”

– Det har varit en lång natt, jag känner mig lika besviken i dag som efter matchen i går. Jag har haft bättre dagar i mitt liv.
Det säger förbundskapten Erik Hamrén som på onsdagsmorgonen håller en presskonferens dagen efter den förnedrande 1-4-förlusten mot Österrike.
Han slog återigen fast att chansen för Sverige att kvalificera sig till EM inte är ute. Men medger också att han känner tvivel både för spelare och för sig själv när resultaten uteblir.
Han förväntar sig också en tung period framåt.
– Man skäms när man inte lyckats. Man gör folk besvikna, men det får man tyvärr leva med. Men jag är mest besviken själv.
Men förlusten mot Österrike var inte hans värsta förlust som förbundskapten.
– Den värsta var när vi förlorade mot Portugal i playoff till VM. Där dog drömmen om VM.
På frågan vilket ansvar han tar för förlusten:
– En tränare får alltid ta ansvar. Speciellt när det går dåligt. När det går bra brukar det fördelas på fler.
– Jag har inte läst media nu på morgonen här. Jag vet inte hur mycket ni sågar spelarna. Men jag förväntar mig att ni sågar mig väldigt mycket.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen