Hem
(TT)

H&M talar om mångfald – har helvit nordisk bolagstopp

På H&M:s hemsida skriver bolaget att man ”strävar efter att skapa en inkluderande arbetsplats som uppmuntrar mångfald”. Ändå är bolagets styrelse och koncernledning minst sagt homogen, enligt SVT. Modekedjans bolagstopp består enbart av personer med vit hudfärg och nordiskt ursprung: en finländare och 23 svenskar.
Stiftelsen Allbrights vd Amanda Lundeteg menar att ett företags tal om mångfald måste återspeglas i dess styrelse – om orden ska tas på allvar.
– Det handlar om förebilder, att visa anställda att här kan alla göra karriär, oavsett hudfärg eller din bakgrund, säger hon till SVT.

H&M:s mailsvar

”Personerna som i dag sitter i koncernledningen och styrelsen är tillsatta för den kunskap, expertis och mångåriga erfarenhet som de har av arbete inom H&M både utomlands och i Sverige. Detta sammantaget gör att de tillsammans med H&M:s landschefer kan utveckla H&M som ett expansivt modeföretag.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen