Hem
Salma Hayek/protesten på röda mattan i Cannes. (TT)

Hayek: Männen måste gå med på att sänka sina löner

En dag efter protesten som 82 kvinnor utförde på röda mattan under filmfestivalen i Cannes säger skådespelaren och filmproducenten Salma Hayek att männen måste gå med på lönesänkningar om de på allvar vill ha jämlikhet, skriver AFP.

Det är inte bara producenternas löner som måste förändras om lönegapet ska försvinna, utan ”det gäller också skådespelare”, säger hon i ett samtal med ”Woman in Motion”.

Hon säger även att det var en betydelsefull upplevelse att vara med på protesten, skriver Variety.

– Personligen, som en kvinna som varit del av denna gemenskap och har fått gå igenom den kamp som alla kvinnor är tvungna att gå igenom... är det här ett viktigt steg, säger hon.

bakgrund
 
Filmfestivalen i Cannes
Wikipedia (sv)
Filmfestivalen i Cannes, Cannesfestivalen, officiellt Festival de Cannes, är världens mest prestigefyllda filmfestival. Den grundades 1946 av Jean Zay, och har hållits varje år sedan dess (med undantag för 1948, 1950 och 1968) i Cannes, en stad på Franska rivieran. De första åren hölls festivalen i september men sedan 1952 hålls den under andra hälften av maj månad.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen